Капама е първото ястие, което изникна в съзнанието ми, след като се сдобих с Crock-Pot :) Съдинката сякаш е създадена специално за приготвянето на това ястие - да си къкри кротко и спокойно на тих огън, необезпокоявано от никой и нищо, докато магията под капака се случва.
Капама беше и първото ястие, което приготвих в крок-пота, но така и не се стигна до снимки :)) Този път обаче, на редената ми Новогодишна капама не й се размина фотосесията, макар и скромна и по тъмно...
Необходими продукти:
600 г телешки шол
600 г свинско филе
600 г пилешки гърди
600 г суров суджук, или наденица
1 средно голяма кисела зелка
100 г ориз, измит обилно на течаща вода
4-5 с.л. зехтин
2-3 цели люти чушки, сухи или свежи
сол и пипер на вкус
2-3 щипки сладък червен пипер
1/2 чаша бяло вино
За сармите
600 г кайма, смес
200 г ориз, измит обилно на течаща вода
4-5 стръка пресен лук, нарязани на ситно
2-3 с.л. зехтин
1/2 ч.л. червен пипер
сол и пипер на вкус
кимион на вкус
голяма щипка сух джоджен или 1-2 малки стръка, нарязан на ситно
2 с.л. пресен магданоз, нарязан на ситно
1 1/2 до 2 ч вода
2-3 с.л. вода или бира - за доомесване на каймата
Начин на приготвяне:
В купа смесваме каймата, половината от нарязания пресен лук, солта, пипера и кимиона и половината магданоз и размесваме добре, като от време на време добавяме до 1-2 с.л. вода или бира.
В подходящ съд задушаваме на средно силен огън зехтина, останалата половина зелен лук, пасирания домат за 2-3 минути и добавяме на късчета овкусената кайма.
След като цялото количество кайма е добавено, задушаваме още 2-3 минути и добавяме ориза и червения пипер и отново задушаваме за минута-две.
Добавяме поетапно 1 1/2 до 2 ч вода вода, като при приготвяне на ризото .
След като цялото количество вода се поеме, добавяме сол и пипер на вкус, джоджена и втората половина магданоз, разбъркваме и отстраняваме.
Отделяме 4-5 от най-горните листа от зелката за подлагане и забулване на капамата, и отделяме следващите няколко за завиване на сармите.
Нарязваме ги - според желаната големина, завиваме сармите и оставяме настрани.
Нарязваме на ситно останалата зелка (около половината)и разделяме на 3 части.
Нарязваме на по 2-3 филийки телешкия шол и свинското филе и изравняваме пилешките гърди с точилка или дървен чук и поръсваме всяко от месцата със зехтин, сол и пипер.
Застиламе дъното на съда с половината от отделените зелеви листа.
Поръсваме с 1/4 от нарязаното зеле и поръсваме леко с ориз.
Подреждаме овкусените филийки телешки шол и едната от чушките.
Поръсваме отново със зеле и ориз и подреждаме овкусените филийки свинско филе и втората от чушките.
Поръсваме с последната част от зелето и ориза и подреждаме овкусените пилешки гърди.
Подреждаме отгоре завитите сарми, поливаме с виното и поръсваме с червения пипер.
И най отгоре подреждаме наденицата, или суджука - леко нарязан...
Покриваме с целите зелеви листа и похлупваме с капака.
Оставяме капамата да къкри в crock-pota за 4 часа на I I степен или за 8 часа (за през нощта например) на I степен.
След като определеното за готвене време изтече, отхлупваме капамата и имаме най-ароматното и вкусно ястие на света :) стига да сме "месохолици"...
Ако предпочитаме сармичките леко запечени, отстраняваме зелевите листа, с които сме покрили капамата и запичаме за 15-20 минути в предварително загрята до 200С или 180С с вентилатор фурна.
Винаги съм се самоопределяла като "артистична натура" ;) и съм била спонтанен изразител на "творческия хаос", както ласкаво го наричам - и нямам никакво логично обяснение за слабостта си към "редените" ястия... Но тази редена и "почти диетична" капама определено затвърди тази ми слабост!
Вкусно е само като го гледаш. Браво за красивата снимка. Само че защо се хабиш толкова за тия сърми? По-лесно е да смесиш всичко на сурово. После и без това ще се пекат доста време. И пак става вкусно.
ReplyDelete:) ами виенето на сърми в Пловдивския край си е вид ритуал :) и сигурно затова я карам по примера на мама, а и тя е безспорната коронована особа на сърмите вкъщи ;)
DeleteБлагодаря за комплимента!!
Изглежда сташно вкусно, чак ми се активира апетита:) Много апетитни снимки!
ReplyDeleteАз си го приготвчм това ястие в гювеч, защото уреда все още го нямам:(
Аз пък си нямам гювеч :), но съм сигурна в гювеч капамата е прекрасна!!!
DeleteПорцията е направо Дар Божи,еле с тази чушчица в комплект!Много изобилно ястие е покъкрило във вълшебното ти гърненце,Мина!Аз от поне 2 зими не съм правила капама,ще оплакна око по твоята и се връщам още назад да наваксам,че тези дни си много активна,което супер много ме радва!
ReplyDeleteFTI4KA
DeleteПри цялото ми уважение към Вас, се чудя ,че не сте се здобили във времето с един хубав и голям(аз имам -6,12 и 20 порционни )глинени съдове(гювечи).Тези съдове не ги давам и за Zepter .Ползвам фурна с тем.регулатор-не вярвам Вие да нямате.Ч Н Г ,ваш редовен читател.
Роси, и аз отдавна и се канех на капамата :), но сега за НГ не й се размина...
DeleteФти4е :) и аз не знам как не съм се сдобила до сега с някоя поне малък гювеч, но все нещо не им харесвах на тия по пазарите - и така :)) Свекърва ми беше подарила като бях още "млада булка" 4 единични пръстени гювечета, но детенце им видя сметката като проходи и така и не се сдобих с истински гювеч...
DeleteМина, добре си я наредила, тази година за първи път пропуснах капамата, а напълних крок-пота с асеновградски сърмички, добре ме подсещаш!
ReplyDeleteИгличе, възхищавам ти се за сърмичките - представям си колко вкусни са се получили!! Аз си признавам, че нямам нерви за асеновградския стандарт при сърмичките и моите ги вия със супена лъжица :)
Delete