Наложи ми се спешно да си изсуша домашно захаросани ягоди, че по пазари и магазини готовите вече са зачезнали, а никой вкъщи не иска да се откаже от другия ни любим
козунак - с шампанско и ягоди. Доста се порових из нета как да си изсуша захаросани ягоди, но в крана сметка мисията приключи успешно... Сега остава и ягодите да оцелеят до празниците ;)
Необходими продукти:
500 г зрели ягоди, почистени и измити
100 г + 500 г вода - поотделно
прясно изцеден сок от 1/2 лимон
200 г захар
Начин на приготвяне:
В голяма купа смесваме около 500 мл вода и лимоновия сок и накисваме за 10-ина минути почистените от всякаква зеленина, измити и нарязан на четири ягоди - така се предполага, че плодовета запазват цвета си при по-нататъшната обработка.
Кипваме останалите 100 мл вода и захарта в подходящ съд и добавяме отцедените ягоди.
Намаляваме огъня и оставяме ягодите да къкрят в захарния сироp 2-3 минути.
Отстранваме и оставяме да изстинат.
Загряваме фурната до 90С с вентилатор (или 100С без вентилатор).
След като ягодите са напълно изстинали, отцеждаме максимално от сиропа (най-добре през сито) и подреждаме на разстояние една от друга върху покрити с хартия за печене тави.
Изсушаваме в предварително подгрята до 90С с вентилатор (или 100С без вентилатор) фурна за поне 3 часа, или докато ягодите са достатъчно сухи, според предпочитанията ни, като от време на време разменяме местата на тавите във фурната, а ако ги сушим без вентилатор - отваряме фурната на всеки 20-ина минути, за да излиза влагата.
Овалваме изсушените ягоди в захар и съхраняваме в буркан, като през първите няколко дни оставяме буркана отворен на сухо, за да позволим на остатъчната влага да се изпари.