Wednesday, February 22, 2012

Гостува ми Дарин от Fkusno.com с "Френска селска торта " / French Mille-Feuille Honey Cake - Guest Post with Darin @ Fkusno.com



Непосредствено след гостуването си във впечатляващия блог на Дарин - Fkusno, на чиито рецепти не веднъж съм се доверявала, го помолих да ми върне визитата с някоя от интересните си кулинарни идеи...

И сега нямам търпение да ви представя изкусителната му "Френска селска торта"




Здравейте,


Преди време моята виртуална приятелка Мина, известна още като Angellove Cooking, гостува на fkusno.com с една невероятна сарма-венец. Дълго време мислих как да върна гостуването и накрая ме осени вдъхдовението. И понеже на гости не се ходи с празни ръце, трябваше да сготвя нещо, а какво по-хубаво от това да направиш нещо сладичко. Например тортичка.
Дълго мислих каква точно да е тортата. По Коледа си бях вкъщи и моята незаменима и прекрасна леля беше направила нещо много вкусно – торта с точени кори, сметана и орехи. Попитах я за рецептата и отговорът беше – виж в гугъл „френска селска торта”. Дотук добре.
Оказа се, обаче, че тортата нито е френска, още по-малко селска. Съществуваха толкова много вариации на блатовете, че реших да карам по усет и да импровизирам смело със съставките на крема, пък каквото ще да става.



Необходимите продукти за крема:

1. Две кофички заквасена сметана по 400 мл
2. Едно пакетче течна сметана от 200 мл
3. Пет-шест супени лъжици захар
4. Сокът на половин лимон
5. Едно пакетче желатин
6. Замразени плодове (по желание)
Разбийте добре течната сметана със захарта. Пригответе желатинът както е указано на опаковката. Добавете към него сока на лимона. Смесете всички съставки в голяма купа, объркайте внимателно и сложете в хладилника да стегне. Трябват му поне 30 минути да престои.


Необходимите продукти за блатовете:

1. Три яйца
2. Една чаена чаша захар
3. Четири супени лъжици мед
4. Един бакпулвер
5. 50 грама масло
6. Две и половина чаени чаши пресято брашно

Разтопете на водна баня меда и бакпулвера докато се получи гъста пяна. Изключете котлона и отнемете да се охлади леко. Добавете маслото и разбъркайте, докато се разтопи.


В друга купа разбийте на пяна яйцата и захарта докато утроят обема си и станат хомогенна смес.



Добавете към медната смес и разбъркайте. Пресейте брашното и добавете и него към сместа. Разбъркайте добре и върнете на слаб огън на котлона. Трябва да се получи гъсто тесто, по-късто от кескова консистенция. Дръжте на котлона да стои топло, защото ако се охлади, медът ще стегне и тестото ще стане доста гъсто и много (ужасно много) лепкаво.


Очертайте кръг на парче хартия за печене, изсипете един черпак от сместа в кръга и с помощта на нож разнесете равномерно в кръга. Не се притеснявайте, ако излезе извън очертанията, после ще го изрежете с ножица.


Печете последователно блатовете на 180 градуса докато станат леко твърди по краищата и меки в средата. Извадете, отлепете от хартията и оставете да се охлаждат. Различни източници дават различно време за печене – от пет до 10 минути, затова по-добре проверете и засечете времето на първия и се ориентирайте по него. Все пак знаем, че всяка печка пече различно. В зависимост от големината на кръга, който сте очертали, трябва да излязат между 4 и 8 блата. Моите станаха пет при стандартна големина за 16 парчета торта.


Пригответе си замразените плодове. Аз реших да използвам вишни, защото щяха много добре да се съчетаят с киселата жилка на сметаната и лимоновия сок и да балансират сладостта на меда.


Сглобете тортата във форма с падащ борд като редувате блат, крем и след първия и третия блат – плодовете. Завършете като залеете отгоре с крем и ако искате – гарнирайте с още плодове.


Приберете да се охлади за поне пет часа (най-добре една нощ) в хладилника. Извадете и внимателно отстранете борда от формата.


Сервирайте на любимите хора :) Наздраве!

Тортата е лека и приятна, няма онази тежка сладост, която понякога е присъща на тортите. Меденият отенък от блатовете се съчетава много добре с кисело-сладката сметана и вишните. Ако искате да я направите в „оригинала”, не стабилизирайте крема с желатин и лимонов сок и между блатовете и отгоре поръсете със счукани орехи. Но както вече казах – нито е селска, нито е френска, така че доверете се на моята импровизация :)


Френска, селска :) или не - на мен тортата на Дарин адски ми допада!!

Искам специално да му благодаря, че прие поканата да ми гостува :) и че сподели при мен тази уникално свежа своя интерпретация!!!

Tuesday, February 14, 2012

Портокалова торта с маково семе и портокалов сабайон мус / Orange and Poppy Seed Cake with Orange Sabayon Mousse



Днешният ден е своеобразен троен празник в нашето семейство :)

За виното е ясно :) не знам в него ли е истината, но всички вкъщи го обожаваме сготвено и определено порасналите от нас не бихме отказала чаша готино вино с любимо ястие!!

На Св. Валентин съм фен от подготвителния клас на гимназията, която съм завършила - вероятно заради Джудит Спространова :) фантастичен преподавател и невероятен артист по душа, за която си спомням винаги с усмивка! Та освен размяната на подаръчета, която ни организираше, сладките, които приготвяхме в клас (или предварително) и лакомствата, с които сама ни черпеше - тя ни разказваше и забавни истории за този непознат в онези години за нас празник, но пък много почитан в страната й - и то не по днешния твърде комерсиален начин. Спомням си колко се забавлявахме, като ни разказваше един пикантен начин за почитане "Деня на влюбените" - как девойките от селото си поставяли :))) гащите в една голяма торба, а младежите бъркали със затворени очи в торбата - и на чиято девойка интимния атрибут си извадели от торбата, с тази девойка изкарвали вечерта на празника :)))

Сами се досещате колко и какви бяха предположенията ни за начините за изтегляне на желаното бельо и за последващото изкарване на вечерта, за което никакси и не повярвахме, че се свежда само до танците в кръчмата...
Та затова и до днес приемам този привнесен за нас празник с едно такова :) носталгично умиление и никакси не го усещам чужд!

И най-вече, защото на днешния ден имаме годишнина от сватбата :) ле-леееее :)) как си минаха 14 години?!

Та въпросните тройно празнични торта и мъфинки бяха замислени във съвсем друг вариант, но претърпяха многократни промени в движение. Рецептата е адаптирана от не помня кой миналогодишен брой на сп. GoodFood България, а добавките ;) са си от мен...

И ето го и крайният резултат :))



Необходими продукти:
за една 3 пластова торта 12 см и 12 мъфинки.


За блатовете:

настърганата кора от 2 портокала
30 г маково семе, леко запечено
100 мл мляко
200 г масло, на стайна температура
175 г пудра захар
3 яйца
300 г брашно
10 г (1 пакетче) бакпулвер


За сиропиране на блатовете, по избор:

около 100 мл прясно изцеден портокалов сок
2 ч.л. ром



За Сабайона:

6 жълтъка
175 г пудра захар
1 ч.л. чист екстракт от ванилия
50 мл тъмен ром
100 мл прясно изцеден портокалов сок
есенция ром, по избор
300 мл сладкарска сметана
1 ч.л. настъргани портокалови кори, за поръсване



Начин на приготвяне:

Покриваме дъното на три 12 см форми за торта с  подвижен ринг с хартия за печене и напръскваме с противозалепващ спрей или намасляваме. Или печем блатовете един по един.
Ако формичките за мъфини не са силиконови, напръскваме или намасляваме.

Загряваме фурната на 160C с вентилатор (или 180С без вентилатор).
Настърваме кората на портокалите (само жълтия повърхностен слой)
Разбърквайме маковите семена и млякото в купа.
Разбиваме маслото, портокаловите кори и пудрата захар с електрически миксер, до светъл крем.
Постепенно добавяме яйцата - едно по едно, като разбиваме след всяко добавяне до пълното му усвояване.
Пресяваме брашното и бакпулвера и добавяме поетапно, като редуваме с млякото и маковото семе.
Отделями от тестото три части от по 200 г приблизително всяка за блатовете, а останалото разпределяме с лъжица по формите за мъфини
Изсипваме първата доза тесто в подготвената форма и печем  20-25 минути, или докато  тест клечка забодена в средата излиза чиста.
Изваждаме от фурната и охлаждаме около 3 мин във формата, след което отстраняваме ринга и охлаждаме блата върху решетка.
Ако разполагаме сами с 1 форма - печем останалите 2 блата.

Печем мъфинките около 20-25 минути, или докато  тест клечка забодена в средата излиза чиста.
Изваждаме мъфинките от фурната и охлаждаме около 3 мин във формите, след което отстраняваме ринга и охлаждаме блата върху решетка.


Разбиваме с миксер на средна степен жълтъците и пудрата захар на крем.
Добавяме ванилията и рома и отново разбиваме.
Прибавяме портокаловия сок и разбиваме.
Сгъстяваме сабайона на водна баня за около 10-12 минути (или до сгъстяване), като разбъркваме непрекъснато.
Отстраняваме и оставяме да се охлади.
Отделяме около 150-200 г от сос сабайона (или около 2/3 до 1 чаена чаша)

Разбиваме сметаната до "остри връхчета" (за да държи муса по-стегнат)
Прибавяме постепенно и разбитата сметана към останалия сос сабайон и разбъркваме до хомогенен крем.

*** Можем да приготвим блатовете, мъфинките  и муса от предния ден и да съхраняваме покрити с фолио в хладилник - и да сглобим и декорираме тортата и мъфинките непосредствено преди поднасяне.

Сглобяване на тортата:

Смесваме портокаловия сок и рома и сиропираме всеки от блатовете с по 3-4 с.л. от "коктейла".
Разделяме муса на 3 равни части.
С 1/3 слепваме блатовете.
Следващата 1/3 нанасяме равномерно върху тортата.
Декорираме тортата по избор - моята "декорация" са две сладки марципанови мечета, слепени едно за друго, че да докарат ;) 3D ефект - и оставяме в хладилника да стегне, докато се занимаваме с мъфинките.

С пош и накрайник за еклери пълним  мъфинките с малко количество от оставения сос сабайон.
Нанасяме останалата 1/3 от муса върху мъфинките и поръсваме с настъргана кора от портокал, по избор.

Поднасяме с усмивка и удоволствие :)




П.П.  Не се вредих да снимам мъфинка в разрез, но нищо :) някой следващ път, защото рецептата се оказа по-вкусна, дори отколкото очакавахме :))